Lustrzanka czy kamera?


Filmowanie lustrzankami?

 

Coraz częściej można spotkać kamerzystów, a w zasadzie operatorów, którzy proponują realizację lustrzankami (aparatami fotograficznymi). O ile osoby choć trochę interesujące się tematyką od strony technicznej, będą wiedzieć, co taka usługa oferuje, to osoby nie mające żadnej wiedzy z tego zakresu nie będą wiedziały skąd ten trend się wziął i jakimi apsektami różni się od zwykłej kamery..

Tutaj odpowiem wam na te pytania.

Filmowanie Lustrzanką

Realizacja materiału lustrzankami różni się kilkoma zasadniczymi elementami, których nie uzyskamy przy realizacji kamerą „weselną”. Czemu piszę, że weselną?

 

Ponieważ obraz jaki generuje lustrzanka jest porównywalny z drogimi modelami kamer, których raczej nikt nie używa przy realizacji wesel.

Zatem jest to tani odpowiednik takich kamer dzięki któremu można uzyskać bardzo plastyczny obraz.

To, że jest to tańszy odpowiednik niesie ze sobą kilka przeszkód w porównaniu do tych profesjonalnych kamer, ale przeszkody te stoją one po stronie operatorów.

Praca na lustrzankach wymaga dużego doświadczenia w obsłudze sprzętu ponieważ nie działa w nim tryb automatyczny, czy półautomatyczny, który można użyć w kamerze (chociaż w zasadzie profesjonalny operator takiego trybu nie używa).

Zatem wszystkie nastawy w lustrzankach należy dokonywać samodzielnie. Do tego dochodzi brak autofokusa (czyli ustawienie ostrości), który jest dosyć sporem problemem ze względu na bardzo płytką głębie, przez co można „nie trafić” w obiekt

Również wygląd nieprzystosowany do pracy przy nagrywaniu (nieporęczny) oraz mała pojemność baterii i automatyczne zatrzymywanie klipów powoduje, że takie zlecenie należy powierzyć doświadczonej osobie.

 

Zatem czy warto?

 

Oczywiście, że tak! Jednak tak jak pisałem musi być to doświadczony operator, a w zasadzie usługa taka powinna wykonywana być przez dwóch operatorów na dwie lustrzanki. Ja osobiście inaczej sobie tego nie wyobrażam.

Osoby, które świadczą takie usługi w pojedynkę, według mnie mocno ryzykują co do poprawności zarejestrowanego materiału i wiele ważnych rzeczy może umknąć lub po prostu będzie nieostre.

Realizując materiał na dwie lustrzanki zawsze mamy możliwość zrobienia przebitki i wybrania prawidłowo zarejestrowanego momentu.

Lustrzanki to super sprawa.

 

Dzięki nim uzyskujemy:

- bardzo plastyczny obraz, którego nie uzyskamy kamerą

- obraz ma lepsze odzwierciedlenie barw, ma większą gębie tonalną

- jest bardziej ostry

- ma bardzo małą głębie ostrości, dzięki czemu obraz zbliżony jest do kinowego

- pliki są dużo większe (większy bitrate), co w procesie postprodukcji umożliwia większy wpływ na korekcje

- jest po prostu śliczny, o ile wypada mi użyć takiego sformułowania

 

Zatem wszystko jest na tak. Jednak tak jak wspomniałem wyżej  – powinno wybierać się usługę wykonywaną przez dwóch operatorów. Mamy dużą pewność poprawnego nagrania i co najważniejsze w wypadku realizacji wielokamerowej – różnorodność ujęć, dzięki temu materiał jest bardzo ciekawy dla oka. O tym więcej w temacie związanej właśnie z wyborem realizacji jedno czy wielokamerowej.