Cena, a jakość


Odwieczny problem z jakim spotykamy się przy wyborze każdej usługi, czy zakupie jakiegoś sprzętu. Wyjątkiem jest osoba bardzo bogata, która nie zważa na koszty. Jednak większość z nas szuka jakiegoś konsensusu pomiędzy jakością wideofilmowania, a jego ceną.

Czego nie powinniśmy robić? Kierować się tylko i wyłącznie ceną! Chyba, że lubimy ryzykować i nie zależy nam na filmie z naszego ślubu i wesela. Jednak w takim wypadku, po co wtedy brać kamerzystę?

Nie ma to najmniejszego sensu.

Cena a jakośc Filmowanie Toruń

 

Jeżeli szukasz najtaniej, poniżej „standardowej” ceny i masz bardzo dużo wymagań – zapomnij nic takiego nie znajdziesz

Jeżeli najważniejsza jest dla Ciebie cena usługi, to wiedz, że prawdopodobnie coś będzie nie tak. Najgorsze jest to w tym, że nie da się porównać usługi u dwóch różnych osób. Musiałyby przyjść dwie ekipy i zrealizować to samo wesele. Wtedy mielibyście porównanie usługi za cenę poniżej przeciętnej, a cenę standardową lub nieco wyższą.

 

Jeżeli cena jest baaaardzo niska, oznacza to, że prawdopodobnie jedynym sprzętem na weselu będzie kamera i to wszystko. Brak stabilizacji, dodatkowych rejestratorów dźwięku i innych urządzeń wpływających na możliwości uzyskiwania ujęć jakich nie uzyskamy z ręki wpłynie na poziom tego materiału. Do tego osoba taka będzie bardzo szybko montować, aby cokolwiek zarobić – nie spodziewajcie się spektakularnych efektów.

 

Dobrze zastanówcie się, czy warto za wszelką cenę oszczędzać, aby potem nie żałować.

Zwróćcie uwagę przy oglądaniu na takie elementy jak:

Stabilność ujęć – czy widać ruch ręki, czy mocno trzęsie się kamera.

Czy ujęcia są ciekawe – najazdy, odjazdy, jazda towarzysząca, pływanie kamery przy ruchu, ujęcia wznoszące (wszystkie te rodzaje ujęć wymagają dodatkowego osprzętu do stabilizacji)

Jakość dźwięku – czy dźwięk jest czysty, czy nie ma charczenia (przesterów), czy dźwięk jest jednostajny niezależnie od położenia kamery operatora. Jeżeli będzie nagrywał mikrofonem zewnętrznym, a co gorsza tylko tym wbudowanym – dźwięk będzie przechodził z jednej strony na drugą zgodnie z tym jak będzie ruszał się kamerzysta.

Jakość samego obrazu – czy nie ma dużej „kaszy” (czy mamy możliwość otrzymania materiału w jakości SD i HD)

Różnorodność ujęć – czy materiał jest ciekawy – częste zmiany planów

Ciekawe podkłady muzyczne – muzyka pasująca do klimatu i danych wydarzeń

Elementy dodatkowe – czyli teledyski weselne, plener weselny, czołówki weselne, tyłówki weselne. W tanich produkcjach tego nie będzie lub będą ale zrealizowane w bardzo prosty, wręcz smutny sposób.

Np. teledysk opierający się na samym przyśpieszeniu materiału i pokazaniu kilku scen w takim tempie.

Plener ślubny – będziecie siedzieć i się całować lub toczyć się po ziemi i się całować – nudne i bardzo proste, a pocałunki przez 5 minut wykonane dla materiału na „teledysk”, darujcie sobie i pozostawcie je dla siebie na wieczór :)

Zwróćcie również uwagę na elementy dodane – jakość płyt które dostaniecie i przykładowe opakowania. Jedni oddadzą je w kopercie czy plastikowym pudełku, a od innych otrzymacie gustowne etui lub rękodzieło.

Porównajcie wykonanie menu – czy jest przygotowane i spersonalizowane dla was, czy jest to prosty szablon. Gorzej jak go w ogóle nie ma (wyjątek materiał jako plik- zdarza się, że jest to dodatek do normalnej wersji płytowej z menu) Sprawdźcie również, czy macie możliwość wyboru scen czy np. dodatkowych materiałów

Sprawdźcie, czy operator u którego jesteście oprócz realizowania wesel, zajmuję się jeszcze innymi materiałami wideo. To podniesie w zasadzie jego wartość – wszechstronność i obycie w różnych sytuacjach jest jak najbardziej na plus.

Nie zwracajcie uwagi na jakieś certyfikaty ukończenia kursów, dyplomy wydrukowane ze stron powiązanych z tematyką ślubną, gdzie poprzez płatności staje się „ekspertem” i może sobie takie rzeczy wydrukować.

 

To w zasadzie jest wszystko.

 

Pamiętać należy, że powinniśmy szukać porozumienia pomiędzy ceną, a jakością i możliwościami jakie otrzymamy za nasze ciężko zarobione pieniądze. Poświęćmy trochę czasu na porównanie ofert i sprawdzenie możliwości danych kamerzystów.